Postaw na czytelność, czyli jak formatować teksty

jak formatować tekst

W poprzednim miniporadniku Jak napisać dobry tekst podkreślałam wielokrotnie, jak ważne jest, aby tekst był przejrzysty i czytelny. Jak to osiągniesz? Do dobrego warsztatu pisarskiego dodaj jeszcze umiejętność planowania wyglądu i rozmieszczenia tekstu. W tym artykule podpowiem Ci, jak należy budować i formatować tekst. Do dzieła!

Każdy copywriter powinien odnajdywać się w konkretnych i zwięzłych tekstach. Przyjmuje się, że nawet jeśli stworzysz tekst, powinieneś przynajmniej dwa razy go przeczytać, a przy tym spróbować skrócić. Może się na początku wydawać, że jego długość i treściwość jest w sam raz, ale praktyka pokazuje, że nawet najlepszy tekst można skrócić o 25%, a idealnie to o nawet 50%. Po co taki zabieg? Po to, aby pozbyć się elementów rozpraszających uwagę i zachować informacyjność tekstu. To jest właśnie dobry i skuteczny copywriting!

Przejdźmy zatem dalej. Masz już rzeczowy artykuł – czas zatem go dobrze obudować, czyli podać czytelnikowi w formie przystępnej i atrakcyjnej tak, aby chciał go w ogóle skonsumować. Podpowiem Ci, co powinno znaleźć się w każdym artykule i jak powinna wyglądać jego konstrukcja.

Każdy tekst powinien składać się z:

  • tytułu
  • akapitów
  • nagłówków

W zależności od jego tematyki i przeznaczenia, pojawiać się mogą również wypunktowania oraz tabele. Te pięć elementów sprawiają, że tekst jest przejrzysty, przyjemnie i sprawnie się go czyta.

Elementami wpływającymi na czytelność tekstu są:

  • odpowiednie wyrównanie tekstu
  • właściwy kolor tła
  • czytelny font (rodzaj, wielkość, kolor itd.)

Jak wyrównywać tekst do internetu

Zawsze do lewej strony. Wprawdzie spotkasz wiele publikacji i opinii, że tekst powinien być justowany (wyrównywany obustronnie), ale internet rządzi się swoimi prawami. Estetycy i puryści będą walczyć z tą zasadą, ale badania pokazują, że internauci czytają tekst lewostronnie, dlatego nie bez przyczyny to właśnie po tej stronie umieszcza się najważniejsze informacje przy projektowaniu stron www. Nigdy tekstu nie centruj!

Jaki wybrać kolor tła i czcionki

Na początek uwaga: poprawnie powinno się używać “font” zamiast “czcionka”, ale potocznie wszyscy mówimy “czcionka” i czcionek właśnie szukamy czy sprawdzamy, więc ja tutaj też odejdę od słownikowej poprawności. 

Wracając do tematu: ciemny font na jasnym tle lub jasny font na ciemnym tle. Najlepiej zastosować białe tło i czarną czcionkę. Zasada jest prosta: kolor fontu powinien być dopasowany do tła i wobec niego kontrastowy. Użyta czcionka, czy tam font, powinna na tle się wyróżniać, a nie z nim się zlewać.

Jaka powinna być czcionka

Im mniej skomplikowana, tym lepiej. Jeśli zależy Ci na czytelności, wybierz czcionkę bezszeryfową o wielkości nie mniejszej niż 12, optymalny jest rozmiar 16. Krój możesz wybrać z popularnych: Arial, Verdana, Helvetica – zyskasz wówczas gwarancję, że dla każdego będzie czytelna. Wprawdzie można obecnie rozmiar czytanego tekstu pomniejszać i powiększać za pomocą klawisza Ctrl i znaków “+” i “-“, ale zadbaj o to, aby czcionka była dopasowana do strony i by w jednej linijce treści mieściło się odpowiednia ilość słów.

Upewnij się, że font jest poprawnie wyświetlany na wszystkich przeglądarkach. Polskie znaki niestety są problematyczne i gdy na swoim Chrome widzisz wszystko dobrze, może okazać się, że na Firefoksie polskie znaki się wysypują, a przez to – tekst zniechęci czytelników.

Jaka powinna być odległość między wierszami

Interlinia, czyli światło między wierszami, to odległość między jedną i drugą linijką tekstu. To, jaka ta odległość jest, wpływa na czytelność tekstu. Wiersze nie mogą być za blisko siebie, konieczne jest nadanie odpowiedniej odległości. Na szczęście gotowe platformy blogowe czy szablony na WordPress zapewniają już estetyczny wygląd postów, ale zawsze może z interlinią poeksperymentować. Po prostu w opcjach ją zwiększ lub zmniejsz. Niektórzy operują wzorem na wyliczenie interlinii = wielkość czcionki * 1,48, ale jest to podejście programistyczne i uzyskany efekt może akurat nie odpowiadać Twojej estetyce.

Struktura tekstu

Przejdźmy teraz do rzeczy równie ważnej, a mianowicie jak ułożyć tekst, jak rozmieścić poszczególne elementy, by przyciągnąć uwagę czytelnika. Najpierw powinieneś zrozumieć, że internauci nie czytają – oni skanują stronę, czytają wyrywkowo tylko poszczególne elementy. Przeciętny czytelnik jest brutalny – przeczyta zaledwie 20% Twojego tekstu (wg badań Jacoba Nielsena), a Ty masz tylko 8 sekund, by go zatrzymać na dłużej na swojej stronie.

Nie będę się rozwlekać na temat, jak rozmieszczać słowa, jak budować tytuły, jak ogólnie zbudować czytelny tekst – postaram się dać konkretne wskazówki.

Tytuł

Rzeczowy i konkretny, który jednoznacznie powie, o czym tekst jest. Dlaczego? Dlatego, że tytuł często pojawia się w oderwaniu od samego tekstu, więc musi powalczyć o uwagę czytelnika sam i tak ważne jest, aby był zrozumiały. Przyjmuje się, że powinien mieć do 60 znaków, a najlepiej, aby mieścił się w jednej linijce.

Akapity

W poprzednim tekście o tym, jak napisać dobry tekst, wspominałam, że akapit powinien zawierać i rozwijać jedną myśl. Co do długości akapitu, jeśli piszesz do internetu, postaw na dużą liczbę krótkich akapitów – tylko w ten sposób tekst będzie przyjemny w odbiorze, bowiem masywne bloki tekstowe zniechęcają. Postaraj się konstruować akapity, by nie miały więcej niż 4 wiersze tekstu.

Pierwszy akapit to tzw. lead i pełni najważniejszą rolę w tekście. Jego zadaniem jest przekazanie informacji, a przede wszystkim zachęcenie czytelnika, by czytał dalej. Nie powinien wyczerpywać tematu, tylko być zachętą do dalszej lektury!

Nagłówki

To właśnie nim zyskasz zainteresowanie czytelnika. Nagłówek (czy śródtytuł) to tytuł dla następującego po nim fragmentu tekstu, więc powinien spełniać takie same wymogi jak tytuł: konkretny, zwięzły, samowystarczalny i najlepiej krótki, mówiący dokładnie o tym, co czytelnik w dalszej treści znajdzie.

Najlepszą konstrukcją są pytania – czytelni wówczas wie, że poniżej znajdzie odpowiedź (szczególnie ważne, jeśli pytania są stawiane z perspektywy czytelnika i wskazują miejsce, gdzie znajdzie odpowiedź na nurtujące go pytanie). Poza tym nagłówki powinny się wyróżniać – mieć swój font i styl.

Wyróżnienie poprzez pogrubienie

To bardzo ważny element, szczególnie, gdy podkreślę kolejny raz, że czytelnik tylko skanuje tekst. Wyimki, czyli pogrubione najważniejsze elementy, pozwalają mu zorientować się w szybki sposób, o czym dany tekst jest, a także znaleźć interesujący go fragment.

Przez SEO częstą praktyką jest wyróżnianie słów kluczowych, co ma pomóc w pozycjonowaniu, przez to też mamy podkreślone takie frazy, jak agencja pracy wrocław czy wynajem aut tanio. Nie są to ważne frazy dla czytelnika! Pogrubienie takich słów świadczy od razu, że mamy do czynienia z tekstem pozycjonującym, gorszej jakości. Jeśli tworzysz wysokiej jakości treści, wyróżniaj to, co jest cenne dla czytelnika – wskazówki, odpowiedzi na jego pytania, fragmenty, które są ważne informacyjnie, np. dobierz odpowiednie słowa kluczowe i tak dalej.

 

Odpowiednie sformatowanie tekstu jest niezwykle ważne. To właśnie przejrzystość artykułu sprawi, że użytkownik spędzi więcej czasu na stronie, a Ty zyskasz gwarancję, że przeczyta Twój tekst od początku do końca. Zrobi to tylko wtedy, gdy zapewnisz mu odpowiednie warunki – gdy będzie się czuł u Ciebie komfortowo, a sam tekst będzie dla niego łatwo przyswajalny.