Słowa kluczowe mają znaczenie! Stosuj je w swoich tekstach

slowa kluczowe

Nikt nie trafi na Twój tekst w Sieci czy na Twoją stronę www, jeśli nie użyjesz odpowiednich słów kluczowych. Naprawdę. Możesz produkować kilka tekstów dziennie, które będą interesujące i ciekawe, ale co z tego, jak czytelnicy przez wyszukiwarkę nie będą ich odnajdywać?

Interesuję się zagadnieniami SEO, zatem dla mnie kwestia słów kluczowych to oczywista oczywistość. W zleceniach na copywriting, jakie otrzymuję, również słowa kluczowe są wypisane, a jak ich nie ma, to o nie proszę lub rekomenduję własne. Każda firma czy każdy tekściarz powinien wiedzieć, że słowa kluczowe mają niemałe znaczenie. I nie, nie przemawia do mnie argument, że dobra treść wybroni się sama. Dobra treść jest tylko dobrą treścią, dodając słowa kluczowe, możemy sprawić, że treść stanie się bardziej wartościowa i przyniesie o wiele więcej korzyści dla biznesu czy bloga.

Po co słowa kluczowe?

Określonych słów używa się na stronie internetowej, wplatając je w treść, czy w kod strony, ale również wykorzystuje się je przy pozycjonowaniu. Jeśli wiesz, jakie słowa kluczowe najlepiej odzwierciedlają zawartość Twojej strony, do tego z rozsądkiem stosujesz je w promocji strony i przy tworzeniu tekstów, masz o wiele większą szansę znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania.

Słowa kluczowe informują resztę świata, o czym Twój tekst jest. Na podstawie słów kluczowych tworzony jest ranking stron w wyszukiwarkach. Codziennie sam przecież korzystasz z Google, wpisujesz określone frazy i wybierasz strony, na które wchodzisz. Jeśli sam stosujesz słowa kluczowe, których inni poszukują, tym samym zapraszasz do siebie więcej czytelników/potencjalnych klientów.

Dla mnie każdy tekst tworzony na stronę internetową powinien być poprawnie i porządnie napisany oraz zawierać słowa kluczowe – powinien być nimi odpowiednio nasycony. Do tego powinny pojawić się synonimy, a sam tekst ma być atrakcyjny dla użytkownika, gramatycznie i naturalnie napisany plus nie nosić znamion spamu. Jakość ma znaczenie, ale odpowiednie frazy również.

Jak znaleźć odpowiednie słowa kluczowe

Słowa kluczowe można dobrać samemu, na przykład za pomocą narzędzia Planer Słów Kluczowych. Trzeba to oczywiście zrobić rozważnie i rozsądnie, analizując nie tylko wyszukiwanie, ale i konkurencyjność. Twoim zadaniem jest odnalezienie takich słów, które idealnie odzwierciedlają to, o czym dany tekst (słowa tematyczne) czy strona www jest, a także które są używane przez innych użytkowników internetu.

Konieczne jest przeanalizowanie, jakich słów używają internauci, aby znaleźć podobne treści. To, co Tobie wydaje się oczywiste, bo współgra z Twoją wizją i ofertą, internautom może nie przyjść w ogóle do głowy.

Trzy kroki ustalania słów kluczowych:

  1. Wypisz hasła dotyczące Twojej usługi, produktów i innych elementów oferty.
  2. Sprawdź konkurencję i zobacz, na jakie słowa pojawia się ona w Google.
  3. Przeanalizuj spisane hasła. Skorzystaj z narzędzi, jak Planer Słów Kluczowych, który sprawdzi, czy wypisane przez Ciebie hasła są popularne i jaka jest ich konkurencyjność. Możesz również wpisać wybrane słowo w Google i zobaczyć, ile ma wyników (szary napis pod oknem wyszukiwania).

Myśl jak potencjalny klient

Na przykład prowadzisz prywatną szkołę korepetytorską. Automatycznie najlepsza fraza, jaka przychodzi Ci na myśl, to zapewne „prywatna szkoła korepetytorska”. Teraz odpowiedz na pytanie – kto taką frazę wpisuje w wyszukiwarkę? Narzędzie Google odpowiada – nikt (uwaga! brak wyników nie oznacza, że nikt tej frazy nie stosuje, po prostu Google nie uśredniło wyszukań, bo to zapytanie wpisywane było tylko sporadycznie). Jakie frazy są więc lepsze? Najlepszym rozwiązaniem jest użycie fraz szczegółowych, które są najczęściej wpisywane. Przykłady: “korepetycje z angielskiego”, „korepetycje z matmy” czy też „korepetycje katowice”.

Nasuwa się więc jeden wniosek: właściciel witryny myśli jak właściciel, a nie jak internauta. Jest to najczęściej popełniany błąd. Musisz postawić się w roli osoby, która poszukuje określonej treści w Google i na Twojej stronie. Ty wiesz, gdzie co masz zamieszczone, co konkretnie oferujesz, jakie tematy poruszasz – użytkownik tego nie wie. Wybierz więc słowa, które najlepiej odzwierciedlają zawartość Twojej www, a jednocześnie są słowami pożądanymi i intuicyjnymi, czyli takimi, jakie pierwsze przychodzą na myśl zwykłemu Kowalskiemu.

Gdzie zamieszczać frazy kluczowe

Pamiętaj, dobór słów kluczowych to nie wszystko. Musisz jeszcze zadbać o to, aby wybrane frazy pojawiały się w odpowiednich miejscach zarówno w treści, jak i w kodzie strony. Poznaj kilka praktycznych zasad, jak rozmieszczać słowa kluczowe, aby roboty wyszukiwarek nie potraktowały Twojego tekstu jako spamu:

  • Tytuł

Słowo kluczowe najlepiej na samym początku.

  • Nagłówki

Stosuj w tekstach śródtytuły (nagłówki H1, H2, H3…) i umieszczaj w nich najbardziej kluczowe frazy. Najważniejszy jest nagłówek H1 i on powinien być zastosowany tylko raz (np. tylko tytuł artykułu), reszta nagłówków może występować kilkakrotnie w obrębie całego tekstu.

  • Akapity

Przyjmuję zasadę, że najlepiej użyć danego słowa chociaż raz w akapicie, chyba że tekst przez to może wydać się nienaturalny, a powtórzenia zbyt częste. Z pomocą przychodzą wówczas synonimy. Pamiętaj również, że możesz śmiało słowa kluczowe odmieniać przez przypadki, stosując jednak główną formę w mianowniku chociaż raz czy dwa na cały artykuł – język polski jest językiem fleksyjnym, a roboty Google radzą sobie bardzo dobrze z odmianą wyrazów.

  • Grafika

Każda grafika powinna mieć wypełniony alt tag (to tekst alternatywny dla wgrywanej grafiki) – to podstawy optymalizacji stron www. Do tego najlepiej, aby grafika miała w nazwie również słowo kluczowe, zatem nie zapisuj zdjęć czy obrazków jako “img012.jpg”, lepsze zdecydowanie będzie “wykres slow kluczowych.jpg”. Do tego stosuj podpisy dla zdjęć (etykiety) – oczywiście wszystko w sposób jak najbardziej naturalny i rzeczywisty, nie stosuj podpisów czy tagów, które nie odnoszą się do danej treści.

  • Meta tagi (opis strony)

Każdy tekst pojawiający się na stronie powinien mieć przypisane meta title i meta description (tytuł i opis). To, co tam wpisujesz, wyświetla się w wynikach wyszukiwania. Jeśli korzystasz z WordPressa, dzięki wtyczce SEO Yoast, możesz szybko i wygodnie do każdego wpisu dodać te meta tagi.

  • Linki do Twoich artykułów

Jeśli używasz słów kluczowych w tytule, to bardzo dobrze, szczególnie, jeśli link do danego artykułu jest budowany na podstawie właśnie tego tytułu. Możesz nadawać swój link i skracać go, jeśli wyda Ci się za długi. Sama dość często wpisuję bezpośrednie odnośniki do artykułów “z palca”, stąd dla artykułu Postaw na czytelność! Czyli jak formatować teksty link zawiera /jak-formatowac-teksty, czyli moją kluczową frazę. Im krótsze linki, tym lepiej (m.in. dla SEO czy czytelności).

  • Odnośniki i atrybut title

Jeśli w swoim tekście przywołujesz inne artykuły, nie stosuj “kliknij tutaj”, “zobacz” – staraj się zamieszczać je opisowo wraz ze słowami kluczowymi, na przykład: Sprawdź, jak napisać dobry tekst, gdzie link jest Twoim słowem kluczowym lub po prostu tytułem artykułu, do którego odnosisz. Oczywiście czasem konieczne jest zastosowanie krótkiego <kliknij>, ale staraj się robić to jak najrzadziej. Do linka dodaj również atrybut title ze słowem kluczowym – dzięki niemu, jak najedziesz na dany link, wyświetli się dymek właśnie z tym słowem kluczowym.

Zastosuj odpowiednie frazy w powyższych miejscach, a zapewnisz swojej witrynie największą liczbę wartościowych odwiedzających, a więc takich, którzy weszli na Twoją stronę i znaleźli na niej to, czego poszukiwali.

Kilka słów o Planerze Słów Kluczowych

Google udostępniło bezpłatne narzędzie, dzięki któremu poznasz ranking najczęściej wyszukiwanych haseł. Narzędzie Planer Słów Kluczowych (dawniej Google Keyword Tool) to narzędzie propozycji słów kluczowych dla AdWords. Aby mieć dostęp do narzędzia, należy zalogować się do konta Google (poczta GMAIL itp.). Jego użycie jest niezwykle proste, także nie potrzeba specjalnej wiedzy, aby samemu odnaleźć słowa kluczowe najlepiej pasujące pod wybraną usługę.

Aby znaleźć słowa kluczowe, należy najpierw sprawdzić, czy potencjalne wyniki zgadzają się z naszą lokalizacją – jeśli więc chcesz uzyskać wyniki z „polskiego” internetu, zwróć uwagę, czy w lokalizacji jest zaznaczona Polska.

Następnie możesz przystąpić do wyszukiwania słów kluczowych. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • wpisując wybrane słowa kluczowe w oknie wyszukiwania
  • wpisując adres witryny w oknie wyszukiwania

Kliknij „Szukaj”. Otrzymasz zarówno konkretne frazy, które sam wpisałeś, jak i propozycje dla słów kluczowych. I już możesz przystąpić do analizy słów kluczowych.