Jak wypromować sklep internetowy – kilka narzędzi

jak wypromować sklep

Mam dla Ciebie kilka narzędzi przydatnych w marketingu zewnętrznym, czyli wszystkich działaniach wykonywanych na zewnątrz strony, dzięki którym dotrzesz do nowych klientów i wypromujesz swój sklep w Internecie.

Pokrótce omówię wybrane narzędzia, które pomogą Ci wypromować sklep on-line. Skupiam się na najważniejszych i nie rozpisuję się nad ich działaniem – wszystko to, co powinieneś o nich wiedzieć, możesz znaleźć na stronach poświęconym konkretnym rozwiązaniom. Jest to więc bardziej lista narzędzi, niż konkretny poradnik, jak należy promować się w Internecie.

Optymalizacja i pozycjonowanie

Na początek pomyśl o SEO (ang. Search Engine Optimization) to działania w wyszukiwarkach internetowych nazywane błędnie i skrótowo pozycjonowaniem. W zakres SEO wchodzi optymalizacja witryny pod kątem wyszukiwarek internetowych. Oznacza to, że cała witryna powinna być przygotowana tak, aby wykorzystać wszystkie możliwości poprawiające jej ranking w Google, np. stosowanie nagłówków w treściach, słów kluczowych, meta opisów i tytułów, opisy obrazków itd.

Google AdWords i AdSense

Celem pozycjonowania jest wypromowanie witryny w taki sposób, aby pojawiała się jak najwyżej w wyszukiwarce Google na określone frazy kluczowe. SEO (optymalizacja) zawiera się w SEM, czyli marketingu w wyszukiwarkach. Jeśli dołożysz do działań optymalizacyjnych i pozycjonujących AdWordsy, czyli reklamy tekstowe, graficzne i wideo wyświetlane w Google i w serwisach partnerskich jak Youtube, a także AdSense, czyli reklamę kontekstową, to wówczas możesz powiedzieć, że korzystasz z najpopularniejszych narzędzi do reklamowania się w Internecie.

Reklama na Facebooku

Skoro masz swój serwis, załóż też fanpage na Facebooku. Rekomenduję to szczególnie sklepom internetowym, ponieważ Facebook kilka miesięcy temu wdrożył sekcję „Sklep” na platformie, zapowiedział również, że użytkownicy będą mieli w przyszłości możliwość dokonywania zakupów bezpośrednio na Facebooku (obecnie wyświetlane na Facebooku produkty po kliknięciu prowadzą do zewnętrznego sklepu, czyli Twojego; w przyszłości będzie zintegrowany system płatności i cała sprzedaż będzie zamykana na Facebooku).

Na Facebooku masz również szansę wykorzystać promocję (social media marketing), a ona uchodzi za jedną z najskuteczniejszych reklam ze względu na możliwość ścisłego określenia odbiorców reklam, tzw. targetowania, dopasowania budżetu i miarodajnych wyników. Dzięki reklamie na Facebooku wyświetlasz reklamy tylko tym, którym chcesz – o określonych zainteresowaniach, z danej lokalizacji, w określonym wieku, a nawet fanom swojej konkurencji lub osobom, które wykonały określoną aktywność na Twoim fanpage’u.

Po więcej informacji odnoszę do pomocy Facebooka: Jak utworzyć reklamę na Facebooku

Sieć afiliacyjna

To po prostu sieć partnerska, która przynosi zyski każdej z zaangażowanych stron tylko w przypadku zakończonej transakcji. W praktyce wygląda to tak, że ktoś na swojej stronie może polecać Twój sklep i produkt – jeżeli z tego polecenia osoba dokona zakupu na Twojej stronie, wówczas strona polecająca ma od tego prowizję. To dynamicznie rozwijające się narzędzie e-commerce, które jest wykorzystywane przez partnerów z tej samej branży. Tematyka strony partnerskiej jest niezwykle istotna, ponieważ jak użytkownik trafi przykładowo na stronę z poradami o wyborze tapet, wówczas nie będzie zainteresowany reklamą/produktem akcesoriów dla zwierząt.

Aukcje internetowe

Możesz również wspierać swoją sprzedaż, a jednocześnie promować swój sklep na platformach z aukcjami internetowymi. Pamiętaj tylko, że takie platformy pobierają prowizje od sprzedaży. Nie zapomnij na aukcji i w mailach wysyłanych do kupujących wyraźnie zaznaczyć adresu i nazwy sklepu internetowego. Również do kupowanych produktów możesz dołączać karteczki czy broszury informacyjnie jednoznacznie wskazujące, w jakim sklepie klient dokonał zakupu i zachęcające do dalszych odwiedzin.

E-mail marketing

Zbuduj bazę mailingową i wykorzystuj ją potem do promocji i przedstawiania aktualnej oferty handlowej. Adresy mailowe możesz zebrać za pomocą udostępnionej subskrypcji na swoim sklepie internetowym w postaci formularza „Otrzymuj powiadomienia o promocjach. Zapisz się do newslettera” lub dopisując do bazy klientów dokonujących zakupów (za ich pozwoleniem, to jest po zaznaczeniu specjalnego checkboxa w krokach zakupu – jest to wymagane przez prawo).

E-mail marketing polega na wysyłaniu dobrze przygotowanych newsletterów, które przekażą informacje o promocjach, a przede wszystkim będą zawierały informacje korzystne dla odbiorców, które nakłonią ich do kliknięcia i do przejścia do Twojego sklepu. Wprawdzie proces zbierania adresów e-mail jest długotrwały, ale obok SEO i social media marketing, e-mail marketing to jedno z najskuteczniejszych narzędzi budujących sprzedaż.

To najważniejsze narzędzia do promocji sklepu internetowego. Zapewnią Ci dotarcie do klientów z ofertą, ale pamiętaj, że o tym, czy klient w ogóle zechce dokonać zakupu, decyduje również polityka cenowa, a przede wszystkim użyteczność sklepu i dostarczenie niezbędnych informacji o produktach. Zadbaj o to, aby już przy pierwszym kontakcie sklep nie wzbudzał negatywnych odczuć, a koszyki nie były porzucane. Zrobisz to poprzez atrakcyjne przedstawienie oferty i pokazywanie, że to klient jest w centrum Twojej uwagi.

 

To kilka szybkich pomysłów na to, jak wykorzystać narzędzia internetowe, by dotrzeć do klientów. Masz inne pomysły? Podziel się w komentarzu!