Zalecenia po laserowej korekcji wzroku

oko po zabiegu

Poprzednie moje wpisy dotyczące zabiegu laserowej korekcji wady wzroku oraz rekorekcji zebrały już prawie 140 komentarzy. Jednak wciąż pytacie mnie o zalecenia po zabiegu, dlatego postanowiłam spisać je w osobnym artykule. 

Opieram się na tym, co usłyszałam od lekarza i co dostałam do ręki. Planuję osobny wpis o tym, jak należy dbać o oczy po laserowej korekcji – tutaj już będą wyłącznie moje doświadczenia i testowanie różnych specyfików dostępnych w aptece.

Nie będę się tutaj rozwodzić, czy laserowa korekcja wzroku się u mnie powiodła, jakie są efekty uboczne, czy widzę, czy nie widzę – po to wszystko odsyłam do artykułu Laserowa korekcja wady wzroku. Jestem po i co? oraz najbardziej aktualnego Rok po: Dekorekcja.

Zalecenia po zabiegu laserowej korekcji

Spisane z oświadczenia pacjenta, które dostaje się do ręki przy wypisie. Uzupełniam listę o swoje uwagi  – te są wzięte w nawias.

Dla wyjaśnienia: przeszłam zabieg Femtolasik, ale zalecenia są zawsze te same. Jedyne różnice sprowadzają się do rozmowy z lekarzem, gdy ten widzi, że oko ma dobre predyspozycje czy zabieg jest mniej inwazyjny, może wówczas zalecić skrócenie czasu rekonwalescencji itd., ale to zawsze musi być konsultacja z lekarzem.

Czego nie można robić

1. Nie można prowadzić pojazdów do czasu pozytywnej opinii lekarza.

2. Nie wolno trzeć oczu. Po zabiegu może pojawić się dyskomfort w postaci wrażliwości na światło, łzawienie, pieczenie, a także wrażenie obecności ciała obcego w zoperowanym oku. (Należy pilnować, żeby nadmiernie oka nie dotykać – na pewno będzie pobolewać przy delikatnym przemywaniu ciepłą wodą. Nie zalecam wystawiania twarzy pod strumień wody z prysznica).

3. W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych (te mogą występować do 3 dni po zabiegu) zalecane jest zażycie tabletki przeciwbólowej. (U mnie skończyło się tylko na wzięciu jednego ibupromu).

4. Należy nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV do czasu ustąpienia wrażliwości na światło. Po zabiegach Lasek, EBK, PRK okulary z filtrem powinny być noszone przez 6 miesięcy od zabiegu przy słonecznej pogodzie, nawet gdy wrażliwość na światłość już nie występuje. (Okulary noszę cały czas, właściwie ciągle mam je w torebce. Wrażliwość na światłość występowała u mnie nawet miesiąc).

5. Przez 1 tydzień po zabiegu należy spać w specjalnych osłonkach na oko.

6. Na 1 tydzień należy ograniczyć pracę przy komputerze. (Przez 3 dni w ogóle nie dotykałam komputera i ekranów ogólnie, jak smartfon czy tablet, potem pracowałam w systemie godzina pracy, dwie godziny odpoczynku. Teraz jestem 4 miesiące po zabiegu rekorekcji i wciąż dbam o to, by w ciągu dnia sporo wypoczywać, ponieważ pracuję przy komputerze, a oko wyraźnie się męczy).

7. Przez 2 tygodnie od zabiegu nie wolno wykonywać makijażu oczu.

8. Przez okres 1 miesiąca po zabiegu należy unikać zakurzonych i zadymionych pomieszczeń, dużych wysiłków fizycznych oraz nie korzystać z basenu, morza, jeziora itp. (Wróciłam do squasha dopiero po 2 miesiącach od zabiegu, ponieważ chciałam mieć pewność, że wszystko dobrze się zagoiło. Przy sportach ekstremalnych należy nosić okulary ochronne).

9. Przez okres 2 miesiący po zabiegu nie wolno korzystać z solarium, sauny, nie wolno też nurkować.

10. Należy przestrzegać zaleceń dotyczących stosowania kropli i nie należy używać kropli innych niż zalecane. (Miałam 3 rodzaje kropli: nawilżające Thealoz Duo i Optive, przeciwko stanom zapalnym pooperacyjnym Lotemax, przeciwko zapaleniu spojówek Vigamox. W praktyce sprowadzało się to do tego, że kropiłam oczy co godzinę. Obecnie kropię co 2 godziny wyłącznie nawilżającymi – mam wyraźnie suche oko, czego wcześniej w ogóle nie odnotowałam. Lekarz powiedział mi, że nadmierna suchość oka może występować nawet do 6 miesięcy po zabiegu, u mnie jest to cały czas).

11. Należy unikać kontaktu z osobami chorymi.

Jak często są wizyty kontrolne po zabiegu

Schemat wizyt kontrolnych przedstawia się następująco:

 • 1 dzień po zabiegu (Femtolasik i Lasik) – wtedy sprawdzane jest, czy oko zostało dobrze zoperowane i ściągana jest soczewka zabezpieczająca (ta została włożona na koniec zabiegu).
 • 1 tydzień po zabiegu (50 zł)
 • 2, 8 i 12 miesięcy po zabiegu (200 zł każda wizyta)

Ważne: Tylko wizyta dzień po zabiegu jest bezpłatna, pozostałe są płatne zgodnie z cennikiem kliniki. Ceny w nawiasie dotyczą mojej kliniki – tyle dokładnie zapłaciłam i wciąż płacę.

Ile kosztują krople do oczu

Jak wspominałam, stosowałam 3 rodzaje kropli do oczu i jest to standardowe przy takim zabiegu. Stosuje się:

 • krople nawilżające tzw. suche łzy – zaleca się te bez konserwantów, stosowałam Theoloz Duo, Hyal Drop, Optive i Systane Ultra, trzeba się tu nastawić na wydatek od 30 zł do maks 45 zł w zależności od kropel; warto wiedzieć, że do tych kropli jest się już uwiązanym, tzn. stosuje się cały czas doraźnie (w przypadku dyskomfortu) i przynajmniej 3 razy dziennie
 • krople przeciwzapalne, tutaj Lotemax 0,5% – cena 39 zł
 • krople przeciw zakażeniom i przeciwbakteryjne, tutaj Vigamox – cena 28 zł

Podałam ceny z paragonu na podstawie zakupów w lokalnej aptece.

 

Masz pytania o zabieg? O to, jak dbać o oczy po zabiegu i czego nie można robić? Pytaj śmiało w komentarzu!

 • Daria Ch

  Czy można się schylać po zabiegu? i po jakim czasie można jeździć na rowerze rekreacyjnie?

  • Można się schylać i wykonywać wszystkie inne czynności domowe i poza domem. Aktywności fizyczne ogólnie rekomendowane są po 2 tygodniach od zabiegu, ale jazda rekreacyjna pewnie nie jest przeciwwskazaniem, żeby czekać aż tak długo i można na niego wskoczyć, jak tylko oko wydobrzeje (po kilku dniach do tygodnia). Warunkiem jest zakładanie okularów chroniących oko.

   • Ania9766

    A jak to jest z praca? Po jakim czasie będę mogła do niej wrócić? Nie ukrywam ze mam jednak trochę do podnoszenia bo kartony palety i skrzynie wiec trochę się boje czy coś mi się nie stanie :/

    • To pytanie do lekarza. W moim przypadku na czas 2 tygodniu odpadały wszelkie „mocne” sporty i wysiłek fizyczny jak squash i aerobik. Pracę mam przy komputerze i teoretycznie mogłam do normalnego trybu wrócić po tygodniu. Kolega górnik specjalnie wziął 2 tygodnie L4.

 • Karol

  Witam kolega przeszedł te zabieg. Mamy dylemat ponieważ mamy zagrac koncert 5 dni po zabiegu wszyscy gramy na instrumentach dętych ‚kolega na tubie’ czy istnieje jakieś ryzyko?

  • To niestety pytanie do lekarza, a ja nim nie jestem. 😉 Niech kolega zapyta przy najbliższej okazji albo zadzwoni do kliniki.

 • Ja jestem 1,5 roku po laserowej korekcji wzroku. Wada zostala skorygowana do zera, ale efekty uboczne pozostały :(. Oczy mam bardzo wrazliwe, przesuszone, co chwilę łapie infekcje. Z perspektywy czasu drugi raz nie zdecydowałabym się na tego typu zabieg. Pozdrawiam serecznie

  • Mnie na szczęście infekcje i zapalenia omijają, ale bardzo doskwiera mi suchość i wrażliwość oczu. Ciężej mi się czyta książki (kiedyś potrafiłam godzinami!) i pracuje przy komputerze. Mogę też napisać, że żałuję – głównie przez fakt skutków ubocznych oraz bardzo nikłe efekty, prawie niezauważalne. No i portfel też zeszczuplał niestety…

   • Z czytaniem w pelni rozumiem sama prowadzę bloga książkowego i ostatnio musialam ograniczyć swoją działalność. Co do stosowania Systane Ultra- że względu na zawartość konserwantów nie polecam stosować na dłuższą metę, bo uczulają. Do maści Vita Pos również oko się przyzwyczaja i po jakimś czasie trzeba coraz więcej jej aplikować (brałam kilka miesięcy i oko się uzaleznilo i bez aplikacji maści nie mogłam rozkleić oczu), zresztą to ja ją Tobie polecałam ten specyfik w innym komentarzu. Polecam

 • Paula

  Witam będę miała przeprowadzony zabieg metoda Lentivu, czego nie można robić po zabiegu ? Wiem że na pewno dzwiganie basen komputer. A jak reagują oczy na światło np ? Czy można iść do klubu PO zabiegu czy sytuację kiedy źrenice się zwezaja lub zwiększają są zakazane ?