Zalecenia po laserowej korekcji wzroku

oko po zabiegu

Poprzednie moje wpisy dotyczące zabiegu laserowej korekcji wady wzroku oraz rekorekcji zebrały już prawie 140 komentarzy. Jednak wciąż pytacie mnie o zalecenia po zabiegu, dlatego postanowiłam spisać je w osobnym artykule. 

Opieram się na tym, co usłyszałam od lekarza i co dostałam do ręki. Planuję osobny wpis o tym, jak należy dbać o oczy po laserowej korekcji – tutaj już będą wyłącznie moje doświadczenia i testowanie różnych specyfików dostępnych w aptece.

Nie będę się tutaj rozwodzić, czy laserowa korekcja wzroku się u mnie powiodła, jakie są efekty uboczne, czy widzę, czy nie widzę – po to wszystko odsyłam do artykułu Laserowa korekcja wady wzroku. Jestem po i co? oraz najbardziej aktualnego Rok po: Dekorekcja.

Zalecenia po zabiegu laserowej korekcji

Spisane z oświadczenia pacjenta, które dostaje się do ręki przy wypisie. Uzupełniam listę o swoje uwagi  – te są wzięte w nawias.

Dla wyjaśnienia: przeszłam zabieg Femtolasik, ale zalecenia są zawsze te same. Jedyne różnice sprowadzają się do rozmowy z lekarzem, gdy ten widzi, że oko ma dobre predyspozycje czy zabieg jest mniej inwazyjny, może wówczas zalecić skrócenie czasu rekonwalescencji itd., ale to zawsze musi być konsultacja z lekarzem.

Czego nie można robić

1. Nie można prowadzić pojazdów do czasu pozytywnej opinii lekarza.

2. Nie wolno trzeć oczu. Po zabiegu może pojawić się dyskomfort w postaci wrażliwości na światło, łzawienie, pieczenie, a także wrażenie obecności ciała obcego w zoperowanym oku. (Należy pilnować, żeby nadmiernie oka nie dotykać – na pewno będzie pobolewać przy delikatnym przemywaniu ciepłą wodą. Nie zalecam wystawiania twarzy pod strumień wody z prysznica).

3. W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych (te mogą występować do 3 dni po zabiegu) zalecane jest zażycie tabletki przeciwbólowej. (U mnie skończyło się tylko na wzięciu jednego ibupromu).

4. Należy nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV do czasu ustąpienia wrażliwości na światło. Po zabiegach Lasek, EBK, PRK okulary z filtrem powinny być noszone przez 6 miesięcy od zabiegu przy słonecznej pogodzie, nawet gdy wrażliwość na światłość już nie występuje. (Okulary noszę cały czas, właściwie ciągle mam je w torebce. Wrażliwość na światłość występowała u mnie nawet miesiąc).

5. Przez 1 tydzień po zabiegu należy spać w specjalnych osłonkach na oko.

6. Na 1 tydzień należy ograniczyć pracę przy komputerze. (Przez 3 dni w ogóle nie dotykałam komputera i ekranów ogólnie, jak smartfon czy tablet, potem pracowałam w systemie godzina pracy, dwie godziny odpoczynku. Teraz jestem 4 miesiące po zabiegu rekorekcji i wciąż dbam o to, by w ciągu dnia sporo wypoczywać, ponieważ pracuję przy komputerze, a oko wyraźnie się męczy).

7. Przez 2 tygodnie od zabiegu nie wolno wykonywać makijażu oczu.

8. Przez okres 1 miesiąca po zabiegu należy unikać zakurzonych i zadymionych pomieszczeń, dużych wysiłków fizycznych oraz nie korzystać z basenu, morza, jeziora itp. (Wróciłam do squasha dopiero po 2 miesiącach od zabiegu, ponieważ chciałam mieć pewność, że wszystko dobrze się zagoiło. Przy sportach ekstremalnych należy nosić okulary ochronne).

9. Przez okres 2 miesiący po zabiegu nie wolno korzystać z solarium, sauny, nie wolno też nurkować.

10. Należy przestrzegać zaleceń dotyczących stosowania kropli i nie należy używać kropli innych niż zalecane. (Miałam 3 rodzaje kropli: nawilżające Thealoz Duo i Optive, przeciwko stanom zapalnym pooperacyjnym Lotemax, przeciwko zapaleniu spojówek Vigamox. W praktyce sprowadzało się to do tego, że kropiłam oczy co godzinę. Obecnie kropię co 2 godziny wyłącznie nawilżającymi – mam wyraźnie suche oko, czego wcześniej w ogóle nie odnotowałam. Lekarz powiedział mi, że nadmierna suchość oka może występować nawet do 6 miesięcy po zabiegu, u mnie jest to cały czas).

11. Należy unikać kontaktu z osobami chorymi.

Jak często są wizyty kontrolne po zabiegu

Schemat wizyt kontrolnych przedstawia się następująco:

 • 1 dzień po zabiegu (Femtolasik i Lasik) – wtedy sprawdzane jest, czy oko zostało dobrze zoperowane i ściągana jest soczewka zabezpieczająca (ta została włożona na koniec zabiegu).
 • 1 tydzień po zabiegu (50 zł)
 • 2, 8 i 12 miesięcy po zabiegu (200 zł każda wizyta)

Ważne: Tylko wizyta dzień po zabiegu jest bezpłatna, pozostałe są płatne zgodnie z cennikiem kliniki. Ceny w nawiasie dotyczą mojej kliniki – tyle dokładnie zapłaciłam i wciąż płacę.

Ile kosztują krople do oczu

Jak wspominałam, stosowałam 3 rodzaje kropli do oczu i jest to standardowe przy takim zabiegu. Stosuje się:

 • krople nawilżające tzw. suche łzy – zaleca się te bez konserwantów, stosowałam Theoloz Duo, Hyal Drop, Optive i Systane Ultra, trzeba się tu nastawić na wydatek od 30 zł do maks 45 zł w zależności od kropel; warto wiedzieć, że do tych kropli jest się już uwiązanym, tzn. stosuje się cały czas doraźnie (w przypadku dyskomfortu) i przynajmniej 3 razy dziennie
 • krople przeciwzapalne, tutaj Lotemax 0,5% – cena 39 zł
 • krople przeciw zakażeniom i przeciwbakteryjne, tutaj Vigamox – cena 28 zł

Podałam ceny z paragonu na podstawie zakupów w lokalnej aptece.

 

Masz pytania o zabieg? O to, jak dbać o oczy po zabiegu i czego nie można robić? Pytaj śmiało w komentarzu!

 • Daria Ch

  Czy można się schylać po zabiegu? i po jakim czasie można jeździć na rowerze rekreacyjnie?

  • Można się schylać i wykonywać wszystkie inne czynności domowe i poza domem. Aktywności fizyczne ogólnie rekomendowane są po 2 tygodniach od zabiegu, ale jazda rekreacyjna pewnie nie jest przeciwwskazaniem, żeby czekać aż tak długo i można na niego wskoczyć, jak tylko oko wydobrzeje (po kilku dniach do tygodnia). Warunkiem jest zakładanie okularów chroniących oko.

   • Ania9766

    A jak to jest z praca? Po jakim czasie będę mogła do niej wrócić? Nie ukrywam ze mam jednak trochę do podnoszenia bo kartony palety i skrzynie wiec trochę się boje czy coś mi się nie stanie :/

    • To pytanie do lekarza. W moim przypadku na czas 2 tygodniu odpadały wszelkie „mocne” sporty i wysiłek fizyczny jak squash i aerobik. Pracę mam przy komputerze i teoretycznie mogłam do normalnego trybu wrócić po tygodniu. Kolega górnik specjalnie wziął 2 tygodnie L4.

 • Karol

  Witam kolega przeszedł te zabieg. Mamy dylemat ponieważ mamy zagrac koncert 5 dni po zabiegu wszyscy gramy na instrumentach dętych ‚kolega na tubie’ czy istnieje jakieś ryzyko?

  • To niestety pytanie do lekarza, a ja nim nie jestem. 😉 Niech kolega zapyta przy najbliższej okazji albo zadzwoni do kliniki.

 • Ja jestem 1,5 roku po laserowej korekcji wzroku. Wada zostala skorygowana do zera, ale efekty uboczne pozostały :(. Oczy mam bardzo wrazliwe, przesuszone, co chwilę łapie infekcje. Z perspektywy czasu drugi raz nie zdecydowałabym się na tego typu zabieg. Pozdrawiam serecznie

  • Mnie na szczęście infekcje i zapalenia omijają, ale bardzo doskwiera mi suchość i wrażliwość oczu. Ciężej mi się czyta książki (kiedyś potrafiłam godzinami!) i pracuje przy komputerze. Mogę też napisać, że żałuję – głównie przez fakt skutków ubocznych oraz bardzo nikłe efekty, prawie niezauważalne. No i portfel też zeszczuplał niestety…

   • Z czytaniem w pelni rozumiem sama prowadzę bloga książkowego i ostatnio musialam ograniczyć swoją działalność. Co do stosowania Systane Ultra- że względu na zawartość konserwantów nie polecam stosować na dłuższą metę, bo uczulają. Do maści Vita Pos również oko się przyzwyczaja i po jakimś czasie trzeba coraz więcej jej aplikować (brałam kilka miesięcy i oko się uzaleznilo i bez aplikacji maści nie mogłam rozkleić oczu), zresztą to ja ją Tobie polecałam ten specyfik w innym komentarzu. Polecam

 • Paula

  Witam będę miała przeprowadzony zabieg metoda Lentivu, czego nie można robić po zabiegu ? Wiem że na pewno dzwiganie basen komputer. A jak reagują oczy na światło np ? Czy można iść do klubu PO zabiegu czy sytuację kiedy źrenice się zwezaja lub zwiększają są zakazane ?

 • Konrad Jałkowski

  Mozesz mi napisac w jaki sposob stosowalas krople? Chodzi mi o ten Lotemax i Vigamox. Lekarz mi napisal, zebym stosowal najpierw Vigamox i jak sie skonczy to zaczal Lotemax, ale tego nie przeczytalem i stosowalem je jednoczesnie. Pamietasz czy mialas jednakowe zalecenia? Boje sie, ze sobie zaszkodzilem tym.

 • aga

  Na początku listopada robiłam korekcję metodą bezdotykową smart surf. Jest to najnowsza metoda- wszystko robi laser, a sama korekcja trwa niecałe 2 minuty na obu oczach. Podobno tu ryzyko powikłań jest najmniejsze ze wszystkich metod. Zaletą jest to, ze zeszłam z łóżka i już widziałam dobrze (oglądałam tv już bez okularów w ten sam dzień), sam proces gojenia był szybki i dla mnie całkowicie bezbolesny. Na tydzień miała założone soczewki opatrunkowe, po ich zdjęciu widzenie mi się pogorszyło, ale od tygodnia widzę coraz lepiej. Polecam. Moja siostra miała kiedys robioną korekcję metodą EBK i przez 3 dni brała środki przeciwbolowe. U mnie jedynym dyskomfortem było to, że miałam „ciężkie powieki” przez 2 dni po zabiegu i miałam problem z otwarciem powiek.

 • Szpek

  Witam miałem robiona korekcję wzroku 17 listopada i nadal widzę nie wyraźnie. Wcześniej miałem szkła na lewe oko plus 5 a na prawe plus 4,5 teraz noszę szła żeby jakoś funkcjonować tylko minusy lewe oko -1prawe -0,25.boje się że ta wada już zostanie

  • Niestety, ja po rekorekcji też nie jestem zadowolona z efektów i widzę niewyraźnie. Sama wada oka, tj. parametry, się polepszyły, ale widoczność już nie. Trzymam kciuki, aby w Twoim przypadku było inaczej!

   • Szpek

    Dziękuję, ja też trzymam kciuki mocno żeby też wzrok Ci się poprawił i żeby było super, i na twarzy pojawił się uśmiech,Pozdrawiam

   • Szpek

    A dawno Pani miała robioną korekcję wzroku? ponoć po 3 miesiącach powinno być ok.. 17 stycznia mam ostatnią kontrolę i wtedy będzie 2 miesiące po zabiegu .

  • efan

   Czy z czasem się wszystko poprawiło?

   • Szpek

    17 lutego minie 3 miesiące od korekcji wzroku i nadal widzę nie wyrażnie.24 marca kończy mi się ważność prawa jazdy jak będę widział nie wyrażnie to będę żałował że robiłem ten zbieg a za pieniądze mogłem sobie coś kupić lub na wycieczkę pojechać

    • Czy byłeś u lekarza ze swoimi wątpliwościami? Czy tylko widzisz nieostro, czy doszły inne dolegliwości jak ból, wrażenie piasku w oku, efekt hallo?

 • Izabela Wokańska

  Właśnie się zastanawiam nad zabiegiem laserowym, ale mam dylemat gdzie się wybrać na taki zabieg… już miałam iść do Optegry ale teraz czytałam opinnie że dużo osób ma u niech jakieś komplikacje po laserze i wogóle przez to sie boje iść :/

 • Jarek Boguszewski

  Moja narzeczona miała zabieg w Optegrze i mówili że to normalne ten dyskomfort ale czy to nadal normalne skoro jest 3 miesiące po zabiegu? Z tego co czytam/czytałem to już powinno być wszystko ok 🙁

  • U mnie dyskomfort trwa do dzisiaj, a jestem już… mhm… 2 lata po zabiegu? 🙂

 • Wiktoria Szmolak

  Jak dla mnie ta Optegra to jest trochę nie poważna, bo oferują sprzedaż zabiegu przez internet. Według mnie tak być nie powinno bo właśnie nie każdy może mieć wykonaną laserową korekcję.

  • Kupowałam tak samo w Optegrze, właśnie przez internet, a konkretnie przez Groupon. W momencie nie zakwalifikowania się do zabiegu, płatność jest zwracana.

 • Damian

  Ale to nie jest tak jak lekarze mówią że w najgorszym wypadku wada zostanie oko jest oslabione i wrażliwe nie wiem ile to się utrzymuje ale po miesiącu dalej mam to samo! Wolalem już w okularach biegac jak mieć nerwobóle i ciągły niepokój

  • U mnie niestety te efekty uboczne się nadal utrzymują, a przypominam, że zabieg miałam w listopadzie 2015 roku, a rekorektę rok później. Niestety jedyne, co zeszło, to wrażenie uporczywego piasku pod oczami, widoczność się poprawiła w niewielkim stopniu (i myślę czasem, że bardziej to sobie wmawiam, niż jest rzeczywiście). Czy żałuję? Otwarcie przyznaję, że tak.